«16 днів проти насильства»: спеціалізовані служби Миколаївщини можуть допомогти розв'язати коло домашнього насильства

Категорія: Актуальне | 09-12-2023

У Миколаївській області станом на грудень 2023 року створено понад 30 спеціалізованих сервісів для людей, які постраждали від домашнього насильства. Працює 16 мобільних бригад соціально-психологічної допомоги, три притулки для тих, хто зазнав насильства. У межах Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства», що триває з 25 листопада до 10 грудня, миколаївців інформують про соціальні установи з протидії домашньому насильству.

Про це кореспондентам Суспільне Миколаїв розповіла директорка департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної військової адміністрації Оксана Єльчієва.

За словами Оксани Єльчієвої, мережа спеціалізованих служб з протидії домашньому насильству в області буде розширюватись, адже кількість людей, які потребують такої допомоги, збільшується щороку.

«У 2023 році скористались послугами понад вісім тисяч людей. Наприклад, притулки — це безпечні місця, де можна проживати від трьох до шести місяців. Також діють шість денних Центрів соціально-психологічної допомоги, де надають комплексну допомогу людині. У нас є три спеціалізовані консультативні служби, що надають первинну психологічну допомогу. У Миколаєві є «Барнахус» — Центр захисту та соціально-психологічної підтримки у процесі правосуддя дітей, які постраждали або стали свідками насильства. У Миколаєві працює мобільний простір «Вільна», де багато різних занять, курсів, терапій», — розповіла Оксана Єльчієва.

За 2022 рік до установ соцзахисту надійшло 5404 звернення у зв'язку з домашнім насильством. Із них понад чотири тисячі заяв від жінок, 399 — від чоловіків, 216 — від дітей. За дев'ять місяців 2023 року вже зареєстровано 8099 звернень. Із них більше семи тисяч — від жінок, 715 — від чоловіків, 153 — від дітей. Ця статистика свідчить про збільшення кількості випадків насильства. Страждають, на жаль, і люди похилого віку від домашнього насильства.

Основний посил акції «16 днів проти насильства», каже посадовиця, надати інформацію про служби, що надають соціально-психологічну, юридичну допомогу.

«Психологи навчались роботі саме у ситуаціях домашнього насильства. Також це вторинна правова допомога, наприклад, треба відновити документи, підготувати позов до суду щодо розлучення тощо. Це послуги з прихистку, притулок за потребою, якщо людині потрібно бути якийсь час у захищеному місці. Медичні, освітні послуги, допомога у працевлаштуванні, тобто повний спектр послуг для людини, що потребує соціалізації, прагне повернутись до нормального ритму життя», — сказала Оксана Єльчієва.

За 10 місяців 2023 року до поліції надійшло понад 10 тисяч звернень щодо вчинення домашнього насильства, розповіла начальниця сектору протидії домашньому насильству відділу превенції Миколаївського райуправління поліції ГУНП в Миколаївській області Анастасія Колотілова.

«У Миколаївській області складено понад три тисячі протоколів про адміністративне правопорушення за статтею 173 Кодексу України про адміністративне правопорушення та винесено близько трьох тисяч термінових заборонних приписів. Більше ніж 100 людей притягнуто до кримінальної відповідальності за системне вчинення домашнього насильства. Важливо вчасно звертатись за допомогою, кожен громадянин має право звернутись на лінію 102, щоб отримати допомогу», — говорить Анастасія Колотілова.

Зі слів директорки департаменту соцзахисту населення Миколаївської ОВА Оксани Єльчієвої, в Україні працює Національна гаряча лінія з запобігання домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації — 116 123.

«Телефон обласної мобільної бригади — 096 9707852, телефон мобільної бригади Миколаєва — 096 1459452 або 050 5330734. Фахівці готові допомогти вчасно», — сказала Оксана Єльчієва.