Дівчинка з Миколаївщини стала учасницею пілотного проєєкту з відновного правосуддя

Категория: Актуальное
Урок на все життя: історія відновного правосуддя на Миколаївщині

Підлітковий вік – це час змін та викликів, час коли дитина, вважаючи себе достатньо дорослою робить необдумані вчинки, однак відсутність життєвого досвіду не дозволяють повною мірою передбачити наслідки цих дій. Водночас рішення та вчинки у підлітковому віці можуть призвести до серйозних проблем у дорослому віці, особливо коли це стосується конфлікту із законом. Приклад – історія дівчинки з Миколаївщини, яка стала учасницею пілотного проєкту з відновного правосуддя для неповнолітніх.

Дівчина, назвемо її Олена, їхала у маршрутці та побачила між сидіннями мобільний телефон. Правильні дії в такій ситуації – спробувати знайти володаря гаджету або ж віддати знахідку водію, де б власник телефону міг би його шукати. Але це дії дорослої та відповідальної людини, Олена ж вчинила інакше, вона забрала телефон собі, чим скоїла кримінальний проступок, передбачений частиною 1 статті 185 Кримінального кодексу України, або ж простими словами – крадіжку. Максимальна санкція цієї статі передбачає обмеження волі на строк до п’яти років. А головне, що неповнолітня могла отримати «клеймо» злочинця на все життя і невідомо яке майбутнє очікувало дівчинку, якби не програма відновного правосуддя для неповнолітніх, що наразі реалізується в Україні. Серед умов для участі в програмі:

- наявність потерпілої сторони (фізичної або юридичної особи);

- вперше вчинення кримінального проступку або нетяжкого злочину;

- визнання неповнолітнім факту вчинення злочину;

- згода неповнолітнього і потерпілого на участь у програмі.

Обставини кримінального провадження відповідали вищезазначеним умовам, тож Регіональний центр з надання БВПД у Миколаївській області прийняв рішення про застосування до Олени програми відновлення. Надалі на дівчину очікувала процедура медіації, робота з психологом та проходження програми ресоціалізації. Зауважимо, що кожен з цих етапів Програми є важливим та необхідним, але особливого значення набуває саме робота із психологом, адже часто працювати потрібно не лише з підлітками, але й з їхніми батьками. Так було і в ситуації Олени, поспілкувавшись з дівчинкою та її мамою, психолог виявила, що зі сторони мами спостерігається «фобія втрати дитини», яка формує стиль виховання гіперопіки та вседозволеності. Відтак мімі дівчинки було рекомендовано пройти ряд консультацій з метою корекції ставлення до дитини та стилю виховання. Що стосується дівчинки, то на неї очікувала робота щодо корекції її поведінки, що мала на меті сформувати у підлітка вміння постановки життєвих цілей та пошуку шляхів їх досягнення у законний спосіб.

Наразі дівчинка успішно пройшла програму та повернулася до звичного ритму життя, навчання та спілкування з друзями. Втім одне змінилось на завжди - це повне усвідомлення наслідків власних дій та бажання отримувати омріяні речі лише власними зусиллями, адже отримала урок на все життя.
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо зайти на сайт под своим именем.